Czy czujesz, że zalewa Cię natłok informacji? Trudno Ci się skoncentrować na najważniejszych zadaniach? Czytasz wartościowe książki i słuchasz podcastów, ale rzadko wracasz do tej wiedzy? Szukasz sposobów na sprawne zarządzanie swoimi notatkami, żeby istotne informacje zawsze były pod ręką?

Mam dla Ciebie skuteczną metodę, która pomoże Ci zwiększyć Twoją produktywność i wycisnąć więcej ze wszystkich treści, które konsumujesz. Zbuduj swój Drugi Mózg to metoda, dzięki której nauczysz się sprawnie zarządzać informacjami, organizować swoje zadania i przede wszystkim — korzystać ze zgromadzonej wiedzy w sposób dużo bardziej efektywny.

Czym jest metoda budowania Drugiego Mózgu?

Na początku warto wyjaśnić, o co w ogóle chodzi z tym drugim mózgiem i skąd ta nazwa. Zbuduj swój Drugi Mózg (z ang. Building a Second Brain, w skrócie BASB) to metoda opracowana przez Tiago Forte, uznanego eksperta w dziedzinie produktywności.

BASB polega na stworzeniu scentralizowanego, zewnętrznego systemu, który stanie się magazynem na gromadzoną przez Ciebie wiedzę.

Mówiąc bardziej po ludzku, chodzi o to, żeby stworzyć sobie narzędzie, które pozwoli Ci nie tylko gromadzić notatki, ale przede wszystkim być w stanie je skutecznie wykorzystać w przyszłości. Mówiąc jeszcze prościej — przechodzimy od ćpania wiedzy do działania 🙂

Niedawno ukazała się polska wersja książki Tiago Forte, Zbuduj swój Drugi Mózg, więc to idealny moment, żeby powiedzieć o tym systemie więcej. Dla zachowania spójności, tłumaczenia poszczególnych kroków są zgodne z polskim wydaniem książki.

CODE, zamień konsumowane treści w twórcze rezultaty

Budowanie Drugiego Mózgu opiera się o system zwany CODE, od pierwszych liter angielskich słów: Capture, Organize, Distill, Express.

Krok 1: Przechwyć (Capture)

Zachowuj tylko to, co najważniejsze.

Czujesz czasem przytłoczenie informacjami? Dzieje się tak dlatego, że jesteśmy zasypywani treściami, które wybierają za nas algorytmy. Informacje te są często spójne z naszymi zainteresowaniami i może się wydawać, że dosłownie WSZYSTKO jest ważne. Wpadamy jednak w pętle konsumowania tylko tych materiałów, które ktoś inny wybrał za nas.

Jak sobie z tym poradzić?

Tiago Forte przekonuje, że kluczem jest świadome podejmowanie decyzji o tym, co zachowujemy. Poleca zapisywanie tylko tych informacji, które w jakiś sposób z nami „rezonują”. Kiedy intuicyjnie czujemy, że dana informacja jest dla nas istotna. Dzięki takiemu podejściu poprawiamy naszą zdolność dostrzegania nowych szans i możliwości. Dodatkowo daje nam to szansę lepszego zrozumienia siebie i tego, w jaki sposób działamy poprzez treści, które zachowujemy.

Krok 2: Uporządkuj (Organize)

Organizuj swoje zadania w sposób ukierunkowany na działanie.

Najlepszym sposobem organizacji notatek jest skupienie się na bieżących projektach. Kiedy trafisz na nową, ciekawą dla Ciebie informację, zastanów się, jak może Ci pomóc w tym, nad czym aktualnie pracujesz. W ten sposób łatwiej poradzisz sobie z nadmiarem informacji. Jest ograniczona liczba rzeczy, które są istotne w danym momencie Twojego życia. Zachowujesz tylko to, co realnie może Ci się przydać.

Jak wiesz już, CO chcesz zapisać, to powstaje kolejne pytanie: JAK?
W jaki sposób segregować informacje, żeby były jak najbardziej przydatne?

Tiago Forte proponuje prostą metodą organizacji informacji, którą nazwał PARA (od pierwszych liter angielskich słów: Projects, Areas, Resources, Archive).

PARA — system organizowania informacji

Informacje w Twoim życiu można podzielić na tylko cztery kategorie:

 • Projekty: Krótkoterminowe działania (w twojej pracy lub życiu osobistym), które podejmujesz w określonym celu.
 • Obszary: Wszelkiego rodzaju zobowiązania długoterminowe niezwiązane z konkretnym projektem.
 • Zasoby: Tematy lub zainteresowania, które mogą być przydatne w przyszłości.
 • Archiwa: Elementy z pozostałych trzech kategorii, które nie są już istotne lub zostały zakończone i nie planujesz do nich wracać.

Zapisując nową informację, kieruj się zasadą:

 • W jakim projekcie będzie ona przydatna?
 • Jeśli w żadnym: W jakim obszarze będzie przydatna?
 • Jeśli w żadnym: Do jakiego rodzaju zasobów należy?
 • Jeśli do żadnych, najlepiej jest w ogóle jej nie zapisywać 🙂

Krok 3: Oczyść (Distill)

Wybieraj tylko najważniejsze informacje.

Zachowując jakiś artykuł, zastanów się: Jak sprawić, żeby ta wiedza była łatwo dostępna dla mnie w przyszłości?

Nie zachowuj całego artykułu, bo szansa na to, że przeczytasz go jeszcze raz w całości, jest niewielka. Zachowaj tylko te fragmenty, które są dla Ciebie najważniejsze. Zaznacz to, co do Ciebie najbardziej przemawia i wiesz, że w jakiś sposób jest lub będzie Ci potrzebne.

Tiago Forte stosuję technikę Stopniowego Skracania, polegającą na stopniowym skracaniu notatki za każdym razem, kiedy do niej wracasz. Zasada jest prosta: dodawaj wartość do notatki za każdym razem, gdy ją dotkniesz. Po ponownym otwarciu może się okazać, że tylko część tej informacji jest dla Ciebie przydatna. Zaznacz w niej tylko ten fragment. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę w przyszłości, gdy znowu do niej wrócisz.

Krok 4: Wyraź (Express)

To etap, na którym przechodzimy od wspomnianego przeze mnie wcześniej ćpania wiedzy do działania. Masz już zbudowaną całą bazę wiedzy. Co z nią zrobisz?

Nie chodzi przecież tylko o to, żeby ciągle jedynie gromadzić informacje. Prędzej czy później (lepiej prędzej) warto, a nawet należy, je wykorzystać.

Celem gromadzenia wiedzy jest przekształcenie jej w działanie.

Sprawienie, żeby ta wiedza działała na naszą korzyść. Żeby przynosiła nam korzyści w codziennym życiu.

Zrób krok od konsumowania treści do tworzenia z nich nowych rzeczy. Drugi Mózg to nie jedynie magazyn dla cennych pomysłów. To system, który pomaga zamienić te idee w konkretne działania.

Korzyści z budowania Drugiego Mózgu

Trochę już o korzyściach powiedziałam, ale warto zebrać je w jednym miejscu. Po co w ogóle stosować metodę BASB (Zbuduj swój Drugi Mózg)?

Zbudowanie Drugiego Mózgu pozwala:

 • ograniczyć stress i przytłoczenie związane z natłokiem informacji
 • tworzyć system, dzięki któremu istotne informacje są zawsze pod ręką
 • czerpać więcej z ważnych treści, które konsumujesz (książki, szkolenia, konferencje etc.)
 • spędzać mniej czasu na szukaniu informacji, a więcej na jej wykorzystywaniu w praktyce
 • lepiej gromadzić niezbędną bazę materiałów pod konkretne projekty i skuteczniej nimi zarządzać
 • wyeliminować stres, że „o czymś zapomniałam”, bo wszelkie informacje masz dobrze skatalogowane
 • dostrzec powiązania między pozornie niezwiązanymi ze sobą tematami
 • zrobić pewny pierwszy krok w każdym projektem, bo nigdy nie startujesz od zera — masz bazę zasobów, z której możesz korzystać

Narzędzia do budowania Drugiego Mózgu

Wiemy już CO, wiemy JAK i PO CO, to zostaje jeszcze jedno pytanie: GDZIE?

System budowania drugiego mózgu jest wyjątkowo elastyczny i możesz wykorzystać do tego w zasadzie dowolne narzędzie do gromadzenia notatek. Autor sugeruje, że system sprawdzi się równie dobrze przy zaawansowanych narzędziach, jak i przy zwyczajnym systemie 4 folderów na dysku. Ważne, żeby stworzyć osobne przestrzenie zgodne z zasadami PARA: Projekty — Obszary — Zasoby — Archiwa.

Najpopularniejszymi narzędziami wykorzystywanymi przez społeczność skupioną wokół BASB są: Notion, Evernote, Obsidian, Apple Notes i Google Notes.

Sama jestem wielką miłośniczką Notion i już od dawna gromadzę w nim swoje notatki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak stosuję system BASB w Notion, zapisz się na moją listę newsletterową. W najbliższym czasie będę dzielić się wskazówkami, jak najlepiej wykorzystać Notion do budowy swojego Drugiego Mózgu. Udostępnię też podstawowy szablon, który pomoże Ci zacząć.

Podsumowanie

Zbuduj swój Drugi Mózg to metoda, która pozwala na skuteczne gromadzenie i przetwarzanie informacji. Składa się ona z 4 kroków, które tworzą system CODA: Przechwyć — Uporządkuj — Oczyść — Wyraź. Dzięki niej swoje najcenniejsze pomysły masz zawsze pod ręką. Stosowanie tej metody pozwoli Ci skutecznie uporać się z nadmiarem informacji i skoncentrować się na swoich celach i projektach. Bez względu na to, czy wykorzystujesz go do celów prywatnych, czy zawodowych, Twój Drugi Mózg usprawni Twoją organizację i będzie skutecznie wspierać pracę twórczą.

*Link do księgarni jest linkiem afiliacyjnym. To znaczy, że jeśli dokonasz z niego zakupu to cena dla Ciebie się nie zmienia, a ja otrzymam niewielką prowizję 🙂

Podobne wpisy